Наступний матчU-21 ”Львів” – ”Олександрія”/28/02/2020

Про арбітраж матчу «Ворскла» – ПФК «Львів» або «віз і нині там»

Вже три з половиною роки в країні діє Закон України «Про запобігання впливу корупційних правопорушень на результати офіційних спортивних змагань». Багатообіцяюче дітище президента УАФ Андрія Павелка, завдяки якому в українському футболі мало б з’явитися безпрецедентне явище – кримінальні покарання для учасників спортивної корупції. Але чи працюють механізми цього законодавчого акту насправді? Чи несуть відповідальність за свої вчинки учасники українських футбольних змагань? Як виявив матч 3-го туру «Favbet Ліги» між полтавською «Ворсклою» та ПФК «Львів», український футбольний арбітраж продовжує безкарно «помилятися» на користь певних осіб чи команд, а Феміда – закривати очі на недбалу роботу своїх підлеглих.

7 серпня офіційний сайт Української Асоціації футболу відзначив той факт, що українська бригада арбітрів на чолі з Сергієм Бойко працюватиме на матчі-відповідь третього кваліфікаційного раунду Ліги Європи «Фейєнорд» (Нідерланди) – «Динамо» (Грузія). Здавалося б, небайдужим до футболу людям є привід для гордості, адже призначення на матч континентальної значущості фіксує факт довіри Союзу європейських футбольних асоціацій до української системи футбольного арбітражу. А тим більше – до Сергія Бойка, досвідченого 42-річному арбітра, що знаходиться в групі українських арбітрів, що найчастіше отримують призначення на матчі єврокубків і баталії за участю національних збірних.

УЄФА дуже кропіткий в питаннях навчання, підготовки і підвищення кваліфікації арбітрів. Головна футбольна інстанція Старого Світу щорічно влаштовує курси CORE для молодих арбітрів, влітку перед стартом клубного сезону найкращих арбітрів збирають на підготовчий збір, де проходить здача тестів, обмін думками, і, що найголовніше – перепідготовка арбітрів з урахуванням всіх останніх нововведень у Правилах Гри. У це коло вхожий і Сергій Бойко, арбітр 1-ї категорії УЄФА, який, відповідно, чи не ліпше за всіх в українському футболі повинен бути підкований в питаннях законів на футбольному полі.

На 5-й компенсованій хвилині матчу 3-го туру «Favbet Ліги» між полтавською «Ворсклою» та ПФК «Львів», який було доручено судити саме Сергію Бойку, арбітр прийняв рішення призначити 11-метровий удар у ворота львівської команди. Рішення офіційної особи матчу схоже було прийнято, виходячи з потрапляння м’яча в руку футболісту ПФК «Львів» Мартану Піменті. Гравець «Ворскли» Денис Васін приніс вирок у виконання, забивши з пенальті переможний м’яч і відібравши у «Львова» очки за підсумками футбольної зустрічі.

Однак, турнірні бали в цьому футбольному протистоянні, яке багатьма експертами та вболівальниками було визнано як найбільш видовищне в поточному сезоні і, відповідно, сприятиме тому, щоб вболівальники хотіли ставати свідками подібних видовищ, у «Львова» відібрав не нападник «Ворскли», а саме арбітр матчу. В епізоді з призначенням 11-метрового удару Сергій Бойко з якихось причин не керувався важливим пунктом правила №12 Правил Гри.

 

 

 

 

 

На повторі відеотрансляції телеканалу «Футбол 1» видно, що футболісту Мартану Піменті закривали огляд траєкторії польоту м’яча відразу три гравці, що за нього боролися (Євген Мартиненко з «Ворскли», а також Володимир Адамюк і Владислав Приймак з «Львова»). Положення рук Мартана Піменти в момент зустрічі з м’ячем були піднятими, проте знаходилися нижче рівня плечей, а відскок м’яча від стегна вгору в такому випадку практично не дав шансів гравцю уникнути його зустрічі з рукою. До того ж, футболіст, в лічені секунди оцінивши напрямок польоту м’яча після контакту зі своїм тілом, зробив рух рукою від м’яча вгору, намагаючись уникнути порушення правил.

Арбітр матчу перебував в декількох метрах від того епізоду і мав ідеальний огляд для того, щоб розсудити цей момент відповідно до всіх нюансів діючих Правил Гри. Але не зробив цього.

Також Сергій Бойко в вирішальні миті гри прийняв кілька помилкових, на думку клуба, рішень, що вплинули згодом на її підсумок. На 84-й хвилині гри воротар «Ворскли» Олександр Ткаченко в спробах кулаком вибити м’яч розбив голову капітану «Львова» Сергію Борзенку і при цьому не поніс за свої дії ніякого покарання. Ще більш кричущий епізод трапився на 4-й доданій до основного часу хвилині, коли гравець «Ворскли» Денис Васін проявив агресивну поведінку по відношенню до футболіста «Львова» Владислава Приймака. Після зупинки гри він навмисно вдарив ногою футболіста, що відбігав у бік, і був за це удостоєний лише жовтою карткою від арбітра. 

Знову звертаємося до діючої версії Правил Гри, опублікованій на офіційному сайті Комітету арбітрів УАФ.

 

 

 

 

 

 

Слід звернути увагу і на момент, коли Олександр Скляр відверто зривав небезпечну атаку «Львова» у компенсований арбітром час, і, вже маючи попередження, не отримав заслуженого покарання.

Правила гри у футболі діють для того, щоб дотримуватися їх, а не шукати лазівки для прийняття комусь вигідних рішень. На прикладі лише цього матчу ПФК «Львів» в черговий раз вказує футбольній громадськості, яким чином арбітр може своїми рішеннями маніпулювати спортивним результатом. А в сезоні 2018/2019 офіційні особи матчів неодноразово помилялися в матчах за участю ПФК «Львів» на користь суперників львівського клубу, що наштовхує керівництво, футболістів і тренерський штаб, а також уболівальників клубу на думки не стільки про некомпетентність, як про упередженість арбітрів.

ПФК «Львів» з офіційним листом уже звернувся в Комітет арбітрів Української Асоціації футболу з проханням відреагувати на некваліфіковані дії Сергія Бойка і застосувати до нього дисциплінарні санкції. Але в минулому сезоні жодне із звернень до Комітету арбітрів з приводу якості суддівства в матчах за участю львівського клубу не отримало зворотного відгуку. Тому в разі подальшого ігнорування цієї проблеми ПФК «Львів» має намір власноруч включитися в боротьбу проти суддівської несправедливості. Наступний крок клубу – подача матеріалів щодо роботи арбітра до Спеціальної антикорупційної прокуратури (САП) і офіційне звернення до Назара Холодницького, який також є першим віце-президентом УАФ, з метою детального і неупередженого аналізу якості арбітражу та виявлення присутності або відсутності умислу в діях офіційної особи матчу. 

У сухому залишку маємо поточний підсумок матчу (поразка 2:3), на який безпосередньо вплинув арбітраж Сергія Бойко. Арбітра, який вважається одним з топових представників української футбольної Феміди, який регулярно працює на матчах під егідою УЄФА. Але при цьому з невідомих причин досі так і не отримав статус «еліт» від Комітету арбітрів Союзу європейських футбольних асоціацій. Але що ще гірше – від таких казусів страждатиме і без того слабка відвідуваність українських стадіонів. Вболівальники хочуть бачити іскрометний і цікавий футбол, подібний до того, що проходив на 10 серпня на стадіоні «Ворскла» у Полтаві, але не готові ходити на трибуни, коли долю матчів вирішують не команди, а судді.

Залишити коментар

Translate »